poniedziałek, 26 września 2011

Procentowe trunki

Większości ludzi ciężko sobie wyobrazić udaną, huczną imprezę bez alkoholu. Procentowe trunki towarzyszą ludzkości od tysiącleci i jeśli spożywane są z rozwagą, mogą być miłym urozmaiceniem spotkań towarzyskich. Za napój alkoholowy uznawane są wszystkie napoje, w których znajduje się więcej niż 0,5 procent alkoholu etylowego. Najmocniejszymi trunkami są alkohole wysokoprocentowe. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim wódki, nalewki i likiery. Oprócz destylowanego alkoholu w skład napoju wchodzić może cukier, owoce albo zioła. Z kolei wina i piwa to alkohole średnio i niskoprocentowe.

Teoria o dobroczynnym wpływie alkoholu na zdrowie człowieka od wielu lat budzi kontrowersje. Według zwolenników, małe ilości alkoholu mogą korzystnie wpływać na serce i układ krążenia, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także chronić przed przeziębieniami, pod warunkiem jednak, że nie palimy papierosów. Alkohol pozwala także zredukować napięcie i stres, a także łatwiej się po nim zasypia. Przeciwnicy uważają, że taką ochronę organizmu możemy sobie zapewnić w inny sposób, a alkohol pod każdą postacią i w każdej ilości szkodzi. Najbardziej przy nadużywaniu alkoholu cierpi wątroba – to ona jest głównym organem usuwającym alkohol z organizmu. Równie mocno zagrożony jest układ pokarmowy i trzustka.

Po alkohol sięgamy najczęściej dlatego, że dzięki niemu zdobywamy większą pewność siebie, stajemy się bardziej bezpośredni i łatwiej nam nawiązywać kontakty towarzyskie. Dodatkowo po wypiciu alkoholu ogarnia nas przyjemne uczucie odprężenia i zadowolenia. Jednak po większej ilości trunków zaczynają się pojawiać niepożądane objawy, jak kłopoty z mówieniem, zachowaniem równowagi, refleksem. Duża ilość alkoholu we krwi może też spowodować niebezpieczne odwodnienie organizmu.


Autor: housecore

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz