czwartek, 13 października 2011

Wino śliwkowe -dla wytrwałych

Wino śliwkowe - (moreli, brzoskwiń) jest do zrobienia dla wytrwałych ponieważ trudno się klaruje. A jak wiemy do butelek wlewamy dobrze sklarowane, poddane pracą kiperwskim wino. Zakładając, że mamy zamiar zrobić wino w dymione 10 litrowym potrzebujemy :

10 kg dojrzałych śliwek  np.: węgierki, renklody lub mirabelki ( moreli, brzoskwiń)
2,5 kg cukru  (zakładając, że mamy otrzymać 16% alkoholu - wino półsłodkie)
5 g pożywki dla drożdży
3 ml pektopolu
0,4 g pirosiarczanu potasu
2,4 l przegotowanej ostudzonej wody
drożdże - 1 torebka lub "poduszka" (mokre lub suche) typu Madeira, Portwein, Tokaj
dymion 10l
korek z rurką fermentacyjną

Zaczynamy od przygotowania matki drożdzowej. Do czystej i wydezynfekowanej ( 0,2 g pirosiarczanu rozpuszczonego w wodzie) butelki 1 l nalewamy syrop cukrowy ok 0,2 kg cukru rozpusczonego w przegotowanej wodzie po ostygnięciu  dodajemy 2 g drożdzy i 0,2 g pożywki. Na bytelkę nakładamy korek z gazy przymocowany recepturką.

Ja jestem zwolennikem fermentacji w miazdze. Dlatego owoce myjemy, usuwamy pestki, miąższ lekko rozdrabniamy (lub śliwki kroimy na 4 kawałki). Do miazgi dodajemy pektopol i ok 1 kg cukru i 1/4 matki drożdzowej. Całość poddajemy kilkudniowej maceracji. Wykonujemy to w beczce lub wiadrze plastikowym wydezynfekowanym pirosiarczanem i zostawiamy na 5 dni.

Myjemy dymion i po wydezynfekowaniu cały nastaw z maceracji wyciskamy przez filtr siatkowy przelewając go przez lejek do dymiona. Sprawdzamy ile w dymione pozostalo nam miejsca i do pozostałej wolnej części wlewamy resztę matki drożdzowej, syrop z rozpusczczonego w wodzie cukru ( 1,3 kg ), dodajemy pożywkę i trosczkę pirosiarczanu.

W dymionie zostawiamy trochę miejsca pod szyjką i nakładamy korek z gazy i recepturki.
Po 3-4 dniach, gdy bużliwa fermentacja nieco się uspokoi na dymion wkładamy korek z rurką fermentacyjną.

Fermentujemy ok 4 tygodni aż fermentacja ustanie.

Dokonujemy obciągu (zlania wina z nad osadu) myjemy dymion sprawdzamy smak (w zależności od gustu dosładzamy) i po dodaniu bentonitu z żelatyną przystępujemy do klarowania. Na dymin ponownie nakładamy korek z rurką fermentacyjną i na początku przez kilka dni silnie mieszamy.


Sklarowne wino przelewamy  do czystych butelek zamykając korkami. Wino może klarować się nawet przez 1 rok. Pozostawiając go w temperaturze 4-7 stopni w pozycji leżącej niech dojrzewa utrwalajac smak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz